Sağlıklı Cilt İçin Bıttım Sabunu

Çevre kirliliği günümüzde oldukça artmıştır ve bizler de bu kirlilikten oldukça fazla etkilenmekteyiz. Özellikle cildimiz etrafımızdaki kirlilikten en çok etkilenen bölgelerimizdendir. Bu kirlilik derimizin nefes almasını sağlayan gözenekleri tıkar ve cildi sorunlara hazır hale getirir. Bizler de bu kirlilikten kurtulmak amacı ile piyasada bolca bulunan temizlik ve hijyen ürünlerine yönelmekteyiz. Bu ürünler belli bir dereceye kadar temizleyebilmektedirler. Ancak tam olarak bir hijyen sağlanmaz ve üstüne içerisinde bulunan kimyasal katkı maddelerini de cildimize bırakır. Bu durumda da normal olarak bir arınmadan söz edememekteyiz. Peki bu kimyasallar cildimize zarar veriyorsa neden kullanıyoruz? Çünkü tüm bu malzemeler her an her yerde bulunabilmekte ve oldukça ucuz versiyonları da vardır. Fakat artık insanlar tamamen doğal ürünlere yönelmiş durumdalar. Bu doğal ürünlerden en çok rağbet göreni bıttım sabunu denilen yeşil renkli bir sabundur. Bıttım sabunu çoğunlukla yeşil renklidir fakat bazen uçuk yeşil ve sarımtırak renkte de olabilir. Bu sabun çoğunlukla Siirt yöresinde yetiştiği için Siirt bıttım sabunu olarak da yaygın kullanıma sahiptir.

Bıttım Sabunu Cilde Ne Gibi Yararlar Sağlar

Tamamıyla doğal bir ürün olan Siirt bıttım sabunu nasıl üretilir sorusu ile başlayalım. Bıttım sabunu bıttım bitkisinden ve biraz da çitlembik karıştırılarak elde edilen bir sabundur. İçeriğine bu bitkiler dışında hiçbir şey katılmaz. Üretiminde de endüstriyel hiçbir makine kullanılmamaktadır. Sabun üretimi tamamen evlerde ve insan gücü ile yapılmaktadır. Toplanan bıttım bitkisi su ile ıslatılarak yoğurulur ve bu esnada yağı çıkartılır. Daha sonra kaynatılarak yağ miktarı arttırılır ve bu yağlar birkaç gün bekletilerek soğutulur. Dolayısıyla katkı maddesiz, içeriğinden üretimine kadar %100 doğal bir bıttım sabunu elde etmiş olursunuz. Bıttım sabunu faydaları cilt üzerinde oldukça fark edilir bir şekilde kendini gösterir. Herhangi bir kimyasal madde içeren kozmetik bir ürün almak yerine bıttım sabunu faydaları ile sizlere hem çok daha ucuza hem de sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır. Peki nedir bu yararlar sıralayalım:

• Bıttım sabunu ciddi bir E vitamini deposudur. E vitamini de bilindiği üzere cilde oldukça iyi gelen bir vitamindir ve cildin neme doymasını sağlar. Bu sebeple herhangi kimyasal içerikli pahalı bir kozmetik ürün almak yerine bol E vitamini içeren bir nemlendirici görevi gören bıttım sabunu kullanarak maddi ve manevi tatmin sağlayabilmektesiniz.

• Yoğun bir nemlendirici olan bıttım sabunu buna bağlı olarak kırışıklıkların da giderilmesine ön ayak olur.

• Cildin elastikiyetini arttırır, yumuşak ve canlı bir görünüm elde edersiniz.

• Cildinizin nem ve yağ dengesini ayarlayarak sağlıklı ve ışıltılı cildinizin olmasını sağlar.

• Mikrop öldürücü yani antiseptik özelliği ile bilinen bıttım cildinizdeki egzama, sedef hastalığı ve mantar gibi ciddi rahatsızlık veren problemlerin ortadan kalkmasında etkin rol oynar.

• Ciltteki tahriş ve kaşıntıları gidermektedir.

• Cilt gözeneklerini etkili bir şekilde açarak nefes almasını sağlar.

• Önemli bir arındırıcı özelliği vardır, bu sebeple cildinizde herhangi bir sebeple oluşmuş akne ve sivilceleri önler.

• Cildinizdeki lekelerin açılmasını ve zamanla yok olmasını sağlar.

• Tamamıyla doğal bir ürün olduğu için hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır, dolayısıyla cildinizde rutin bir şekilde kullanmak hiçbir şekilde yan etki göstermemektedir.

• Cildinizdeki gözenekleri güçlü bir şekilde arındırdığı için de siyah noktalarınızdan kurtulmuş olursunuz.

• Tüm cildinizi çevreden ve stresten kaynaklanan kirlenme, yağlanma sorununu ortadan kaldırır. Dolayısı ile hem siz hem cildiniz rahat bir nefes alarak, görüntünüzün daha sağlıklı ve ışıltılı olmasını sağlar.

Bıttım sabunu kullanmayı alışkanlık haline getirdiğinizde cilt sağlığınıza kavuşacak ve fazla miktarda da bir para tasarrufu yapmış olacaksınız. Dolayısı ile çok para ödeyip cildinizde kimyasal artık bırakan cilt kremleri yerine bıttım sabunu kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Bıttım sabunlarına önceden ulaşmak biraz daha zor idi. Artık doğal ürünlerin bilinirliği artmış ve her yere ulaştırılmaya başlanmıştır. İnternet üzerinden de satışlar mevcuttur. Bu sebeple biraz araştırma ile cilt sağlığınıza ulaşmanın çok da zor olmadığını görecek ve bıttım sabunu hayatınızın olmazsa olmazı haline gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir