Sağlıklı ve Doğal Bir Yaşam İçin Bıttım Sabunlarını Sipariş Edin

Sağlıklı bir yaşam için doğal ürünlerin kullanımı oldukça önemlidir. Doğa yapıtaşlarına sahip olan vücudumuz kimyasal maddeleri tehdit olarak algıladığından hastalıklara kapılma oranı yükseliyor. Bu nedenle doğal ürün kullanımı oldukça önemlidir. Hayatımıza giren tüm ürünlerin içerisinde raf ömrünü arttırmak amacı ile kullanılan kimyasal maddeler bulunuyor. Bu da başta cilt kanseri olmak üzere pek çok sağlık problemine yol açıyor. Kullanılan temizlik ürünlerinde de sık sık karşılaşılan kimyasal ürünler cildi kurutarak pek çok cilt hastalığına davetiye çıkarıyor. Özellikle nemlendirici özelliği ile satılan sabun ve şampuanlar kimyasal madde içerdiklerinden ne yazık ki cildi nemlendirmek yerine daha da kurutuyor. Sabun ve şampuan tercihini doğal ürünlerden yapan insanlar ile kimyasal ürünleri tercih edenler arasında ciddi bir fark oluşuyor. Doğal ürünleri kullanan kişilerin cildi parlak ve yumuşak iken, kimyasal ürünleri kullanan kişilerin cildi kuru ve tahriş oluşumu görülüyor. Doğal sabun denilince akla gelen bıttım sabunu ile sizde cildinize iyi ve doğal bir bakım yapabilirsiniz. Doğal sabunlar vücut içi bir hayli önemlidir. Çünkü içerisinde kimyasal madde bulunduran sabunlar cilde kısa süreli nem kazandırır iken doğal sabunlar cildin bu nemi hapsetmesi için uğraşırlar.

Cilt tipine göre pek çok sabun bulunuyor. Ama çoğunun içerisinde raf ömrünü uzatmak amacı ile pek çok kimyasal bulunduğundan doğal yapı taşlarına sahip olan cilt bu kimyasalları kabul etmiyor. Böylelikle cilt bir süre sonra kuruyor ve cilt lekeleri, tahrişler ve yaralar ortaya çıkıyor. Ayrıca pek çok alerjinin de nedeni ürünlerin içerisinde bulunan kimyasal maddelerdir. Bıttım sabunları kullanarak cildinize iyi bakabilirsiniz. Bıttım sabunları alternatif tıpta doktorlar tarafından hastalara önerilmek ile birlikte pek çok tedavi yönteminde kullanılmaktadır. Bıttım sabunu faydaları adı altında pek çok madde sıralanabilir. Saç dökülmesinden cilt kuruluğuna, kepekten egzamaya, mantardan, sivilceye kadar pek çok cilt probleminin çözümü bıttım sabunlarındadır. Saç dökülmesinin nedeni kuruyan saç derisinin saçları besleyememesidir.

Saç derisinin saçı beslemesi için ilk olarak kendi besinini tam alması gerekir. Bıttım sabunlarının içerisinde bulunan mineraller saç derisini besler ve nemlendirir. Böylece beslenen ve yumuşayan saç derisinde saç dökülmeleri ve kepek problemi ciddi anlamda azalır. Sivilcelerin ve siyah noktaların tedavisinde de kullanılan bıttım sabunları ciltteki gözenekleri açarak temizlenmesine ve cildin hava almasına yardımcı olur. Sivilcelerin oluşma sebebi gözeneklerde biriken kirlerdir. Böylelikle bıttım sabunları sayesinde sivilce ve siyah nokta problemi son bulur. Egzama ve mantarın neden olduğu kaşıntı, kaşıma sonrasında egzamanın ve mantarın yayılması önemli bir problemdir. Bıttım sabunları kaşıntıyı engelleyerek egzama ve mantarın yayılmasını önler. Ayrıca ciltte oluşan yara ve tahrişi de nemlendirerek ve cildi besleyerek yok eder. Saç bakımında da kullanılan bıttım sabunları sayesinde gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak hiç zor değil.

Bıttım Ağaçları Yılın Sadece Eylül Ayında Mahsul Veriyor

Sağlıklı bir cilt, gür saçlar, sivilcesiz bir yüz ve pürüzsüz bir tem için Siirt bıttım sabunu kullanmanızı öneriyoruz. Bıttım sabunları Siirt’te yetişen bıttım ağaçlarının meyvesinden yapılıyor. Fakat bu ağaçlar sadece Eylül ayında mahsul verdiği için üretim sadece Eylül ayında yapılıyor. Güney Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Bölgelerinde sıklık ile kullanılan bıttım sabununun yapılışı oldukça zor. Öncelikle bıttım ağaçlarındaki menengiç meyveleri toplanır. Ardından ayıklanır ve yıkanır. 10 gün boyunca kurumaya bırakılan menengiç meyveleri tam olarak kuruyunca değirmende öğütülerek toz haline getirilir. Toz haline gelen menengiç meyveleri sıcak su yardımı ile yoğrulur. Yaklaşık 2 saat süren bu yoğrulma işlemi sırasında menengiç meyvesinin yağı ortaya çıkar. Bu yağ sabunun hammaddesidir. Bu yağ ayrıştırılır ve saklanır. Bu sırada su ve odun külü bir kazanda kaynatılır iken başka bir kazanda sabunlaşma tepkimesini oluşturmak amacı ile bir madde ile 24 litre su karıştırılır. Menengiç meyvesinin yağı su ve odun külü karışımına yavaş yavaş eklenirken bu sabunlaşma tepkimesini oluşturacak karışımda bu kazana eklenir ve 16 saat kaynatılır. Su buharlaştığında geriye kalan sıvı haldeki bıttım sabunu 2 gün boyunca soğutularak kıvama gelmesi beklenir. Ardından dilimlenir ve paketlenir ardından yola çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir