Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Bıttım Sabunları Kullanın

Sağlıklı yaşamak, doğada temiz havada ev tutmak herkesin hayalidir. Fakat yine de kimyasal ürünler tam anlamı ile hayatımıza yerleşmiş durumdadır. Her ne kadar doğal ürünlerin sağlıklı olduğunu bilsek de kimyasal ürünlerden vazgeçemiyoruz. Kimyasal ürünler hayatımızdaki her sektörde mevcut. Gıda sektöründe, tekstil sektöründe, temizlik sektöründe ve hatta sağlık sektöründe bile kimyasal ürünler kullanılıyor. Alışveriş merkezlerinden, bakkallardan ya da marketlerden alınan her ürün raf ömrünün uzatılması amacı ile kimyasal maddelerle harmanlanıyor. Bu da insan hayatını riske atıyor. Oysa doğal ürün kullanımı hem sağlıklı bir vücut hem de uzun bir ömür için oldukça önemlidir. Doğal ürünlere ulaşmak için en yakındaki aktara ya da internetten firmaya ulaşabilir, doğal ürününüzü hemen kullanabilirsiniz. Sağlıklı ve kimyasaldan uzak en doğal ürün olan bıttım sabunu sağlığınız için en önemli temizlik ürünlerinin başında gelmektedir. Şampuan ve sabunlar cildi kuruttuğu takdirde işlevlerini yerine getiremezler. Sabunların ve şampuanlarım asıl amacı cildi temizlerken nemlendirmek ve beslemektir. Fakat çoğu şampuan ve sabun bu amacın aksine cildi kurutur. Bunun nedeni ise içerisinde kimyasal madde bulundurmasıdır. Oysa bıttım sabunları cildi hem besler hem de nemlendirir. Ayrıca mis kokusu ile de uzun süre temizlik hissi verir. Bıttım sabunu faydaları sıralanırsa uzun bir liste ortaya çıkar. İlk olarak ülkemizde pek çok insan saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Bu problemin en büyük nedeni ise saç derisinin yeteri kadar nem tutmamasıdır.

Bıttım sabunu içerdiği doğal maddeler ile saç derisini nemlendirir ve besler. Kullanan pek çok insan birkaç uygulama sonrasında saç dökülmelerinin azaldığını söylemektedir. Aynı zamanda kepek sorununun da çaresi bıttım sabunundadır. Bıttım sabunları cildi besler, nemlendirir, sağlık katar. Pek çok insan saç bakımı yapmak amacı ile kuaförlere para vermektedir. Daha gür, daha uzun, daha sağlıklı ve daha parlak saçlara sahip olmak için kuaföre para vermenize gerek yok. Bıttım sabunlarını kullanarak saçlarınızı besleyebilir, parlaklığını ve gürlüğünü arttırabilirsiniz. Bıttım sabunu sadece saçlara değil vücudun her yerine faydalıdır. Ergenlik sivilcelerinin tedavisinde de kullanılan bıttım sabunları cilt gözeneklerini temizler, cildin hava almasını sağlar. Ayrıca pek çok iç hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Egzama ve mantar oluşan bölgeye uygulandığında hastalığı iyileştiği bilinmektedir. Kaşıntı ve alerjiye de iyi gelen bıttım sabunları aynı zamanda tırnakları da beslemektedir.

Bıttım Sabunlarının Üretim Aşamasındaki Zorluklar

Bıttım sabunlarının kökeni Siirt’tedir. Siirt bıttım sabunu üretimi oldukça zor ve uzun bir zaman gerektirmektedir. Cilt güzelliği ve sağlığı sağlayan bu doğal ürün büyük bir emek sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bıttım ağaçlarının meyvesi olan bıttım halk arasında menengiç meyvesi olarak da bilinir. Bıttım sabununun üretim aşamasında ilk iş bıttımları ağaçlardan toplamaktır. Fakat bu bıttım ağaçları sadece Eylül ayında meyve vermektedir. Toplanan bıttımlar ilk olarak özenle ayrıştırılır, içerisindeki çürük bıttımlar bir kenara ayrılır. Ardından ayıklanan bıttımlar yıkanarak 10 gün boyunca kurutulur. Kuruyan bıttımlar değirmene götürülerek toz haline gelinceye kadar öğütülür. Toz haline gelen bıttımlar bir miktar su ile yoğrularak bıttımların yağları çıkartılır. Bu yoğrulma bıttım sabununun en önemli aşamasıdır.

Yaklaşık 2 saat yoğrulan bıttımlar yağlarını bırakır. Bu yağlar bir kapta toplanarak işlem görmesi için bekletilir. Bu sırada başka büyük bir kazanda odun külü ve su kaynatılır. Kaynama işlemi devam ederken bıttımların bırakmış olduğu yağlar bu kaynayan kazana yavaş yavaş eklenir ve kaynatılmaya devam edilir. Aynı zamanda yine başka bir kapta 24 litre suya sabunlaşma tepkimesini başlatacak olan başka bir madde eklenir. Bu madde kaynayan su, odun külü, yağ karışımına yavaş yavaş ilave edilir. Kazandaki su buharlaşıncaya kadar kazan kaynamaya devam eder. Yaklaşık 16 saat kaynayan kazanın içerisinde oluşan sıvı sabun bir başka kaba alınarak soğutulur. Ardından değişik kesme şekilleri ile kesilir ve paketlenir. Satışa hazır duruma gelen bıttım sabunları firmalara gönderilir. Yapımı zor ve emek isteyen bu doğal sabunlar kullanıcıların sağlığını geri kazanması, ciltlerinin beslenmesi ve nemlenmesi için üretilmektedir. Özellikle Güney Anadolu Bölgesi’nde sıklıkla kullanılan bıttım sabunları yeni yeni Batı tarafında da kullanılmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir