Şifa Dükkânı Bıttım Sabunu

Güney Doğu Anadolu’nun en önemli doğal ürünlerinden biri olan bıttım sabunu, saç dökülmesi ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Özellikle Siirt’te yetişen ve Mardin çevresinde de görülen bıttım diye adlandırılan, halk arasında menengiç ya da çitlembik olarak bilinen meyve ve yağından yapılan sabun faydaları fark edilmekle birlikte en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Siirt Bıttım Sabunu, bıttım meyvesinden yapılan katkısız bir sabundur. Sabun yapılırken hiçbir kimyasal ürün kullanılmaz. Sabun tamamen el yapımı olarak üretilirken yapım aşamasında da kimyasal ayrıştırıcılar kullanılmaz. Yani en doğal hali ile doğal şartlarda üretilerek hizmete sunulur. Siirt halkı tarafından başlanan ve çok eskiden beri üretilen bu sabunun birçok deri rahatsızlığı ve kaşıntıya iyi geldiği gözlenmiştir. Gerek uzmanlar gerek kullananlar bu ürünü önermektedir.

Faydaları saymakla bitmeyen sabunun ilk göze çarpan özelliği, saç dökülmesini engellemesi, kepek oluşumunu önlemesi ve kepeği gidermesi, deri kaşıntılarını önleyerek mantar, sedef, egzama gibi deri hastalıklarına iyi gelmesidir. Saçkıran hastalığını da önleyen sabun, saçın beyazlamasını yavaşlatarak saçın rengini uzun süre korumaktadır. Cildin yağ oranını dengeleyerek doğal nemine kavuşmasına yardımcı olur. Siirt bıttım sabunu, doğal içeriğe sahip yapısının etkisini görmek için bu sabunu diğer kimyasal ürünlerle birlikte kullanmamak gerekir. Yüz temizleyici tonik ya da bakım ürünleri içeriğindeki kimyasallar nedeni ile sabunun doğal içeriğini bozar ve cilde etki etmesini engeller. Cildinize zarar vermez ancak başka ürünle kullanıldığı takdirde fayda da vermez. Ayrıca kullanımı bir iki günlük olacak bir ürün değildir.

Düzenli ve sürekli kullanımı gerektirir. Bıttım sabunu sahip olduğu doğal içeriği ile dış bakım için adeta bir şifa dükkânı. Başka hiçbir ürüne ihtiyaç duymayacağınız bu doğal sabun önerilen birçok ilaçtan daha etkilidir. Hatta ayakta sürekli olarak durmak zorunda kalan ya da hamilelik sonrası bacaklarda oluşan damar sarkması yani varis ağrısı çekenler de bıttım sabunu faydalarından yararlanmıştır. Ağrıları dindirerek rahatlamayı sağlayan sabun birçok ilaç ve kimyasal içerikli bakım ürünlerini çöpe atmanızı ve doğal bakım ile sağlığınıza ve güzelliğinize kavuşmanıza yardımcı olacak. Bunun için doğru ürünü doğru yerden bıttım sabunu satın almak gerekir.

Her satış yapılan yerde doğal olarak satılmamaktır ne yazık ki. Doğal bıttım sabununa artık ulaşım çok kolay ancak sabunun hakiki olduğu tereddütleri de çok yaygın. Doğal şartlarda üretilmeyen ve maliyeti düşürmek adına yapılan sabunlar bıttım sabunu olarak değerlendirilemez. Çünkü bıttım sabunu doğal olarak üretildiğinde fayda sağlar. Doğal olduğunu alırken anlamanız çok zordur. Piyasaya sürülen sabunların hepsi doğal olmadığından ve doğal olmayanı alan insanların kullandıktan sonra memnun kalmamasından dolayı etkili olmadığı düşüncesine kapılanlar olmaktadır. Bu nedenle bıttım sabunu doğru yerden alınmalıdır. Hakiki bıttım sabunu, kimyasal içerikli sabunlar gibi çok köpürmez. Etkisini bir hafta içinde göstermeye başlar.

Ancak kimyasal ürünleri fazla kullanan biri iseniz sabunun önce kimyasal kalıntılarla savaşıp daha sonra cilde etki etmeye başlar. Hakiki Siirt bıttım sabunu almak için bize ulaşabilirsiniz. Bıttım sabunu satın almak için internet sitemizden ya da telefon ile arayarak siparişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çitlembik(melengiç) bitkisi Siirt’in yabani fıstığının aşılanmamış halidir. Bu bitkiden üretilen sabun, egzama gibi kimyasal ilaçlar ile geçmeyen geçse de bırakıldığında geri gelen deri hastalıkları için kalıcı bir çözümdür. Yine ergenlik sonrası kalan sivilce ve siyah noktalar, bu sabun ile kalıcı olarak giderilebilir.

Cildin yağ dengesini korurken, sivilceleri de kurutarak yok olmasını sağlar. Saç etrafında meydana gelen egzama hastalıklarına tek çözümdür. Ellerdeki egzama hastalığı içinde kullanılabilir. Sivilceleri ve oluşmasını engeller bıttım sabunu kullandıktan sonra sivilceler kuruyacak ve kendi kendine sökülecektir bir daha kesinlikle çıkmasına vücudunuz izin vermeyecektir. Mantar ve sedef gibi hastalıklara iyi gelen sabun, özellikle mantarın neden olduğu kaşıntıyı da ortadan kaldırmaktadır. Saçınız için rahatlıkla kullanabileceğiniz sabun, saçın yağ dengesini koruyarak saçınıza canlılık kazandırır. Kuru saçları nemlendirir ve kırılmalar ile saçın çatallanmasını engeller. Doğada var olan her şey insan içindir ve insan için birçok fayda sağlayan bitki ile elde edilen bıttım sabunu faydaları saymakla bitirilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir