Şifa Tohumu Bıttım ve Bıttım Sabunu

Bıttım, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bu bölgeye has bir meyvedir. Bıttım sabunu, bu bitkinin yağından elde edilir. Siirt yabani fıstığının aşılanmamış halidir yani halk arasında bilinen adı ile menengiç meyvesidir.

Bu nadide ağacın meyvelerinin her bir tanesi mucize değerindedir. Çünkü meyve birçok yöntemle tüketilebildiği gibi yağının çıkarılması ile de sabun yapımı gerçekleştirilmektedir. Neredeyse dış beslenme için hemen her derde deva diyebileceğimiz ülkemizin önemli değerlerinden olan bu sabun doğal şartlarda üretilerek ecza görevi görmektedir. Daha çok saç dökülmesi ve deri kaşıntıları için kullanılan bıttım sabunu faydaları saymakla bitmiyor.

Siirt bıttım sabunu, özel olarak en çok burada üretilen sabunun faydalarını genel olarak ele alacağız. Saç dökülmesi karşıtı olan bıttım sabunu, saç dökülme sorunu yaşayan kişilere çözüm üretiyor. Saçın beslenerek güçlenmesini ve gürleşmesini sağlayarak gözle görülür bir etkiye sebep oluyor. Bu sabunu kullandığınız takdirde başka sabunları kullanmamanız gerekiyor. Zaten başka bir şampuana gerek de kalmıyor. Doğal sabun kimyasallar ile birlikte kullanıldığında etkisini göstermez. Hatta ilk kullanımda da istenen sonucu alamayabilirsiniz. Çünkü önceki şampuanın kimyasal etkisine karşı savaşır. Bir iki haftalık düzenli kullanım sonrasında saçlarınızın nemlenip canlandığını göreceksiniz. Saçınızı her gün yıkamanıza gerek yoktur. Haftada iki veya üç defa bıttım sabunu ile yıkamanız yeterli olacaktır. Rahatsız edici kokusu olmayan sabunu saç kremleri ile de kullanmamanız gerekir.

Kepeğe karşı etkili olan sabunu saç derinize masaj yaparak sabunun derinize nüfuz etmesini sağladığınızda kaşıntının gittiğini ve kepeğin azalarak yok olduğunu göreceksiniz. Başlarda saçınızı yağlı ve sertleşmiş hissettirebilir. Bu durum canınızı sıkıp bırakmanıza neden olmasın. Çünkü doğal ürünler çok çabuk etki etmez. Ayrıca kullanılan kimyasal ilaçlar da uzun süreli kullanım gerektirir ve bıraktığınızda kepeğin geri gelmesine neden olabilir.

Bıttım sabunu faydaları arasında deri kaşıntıları ve rahatsızlıkları da yer almaktadır. Kaşıntıya birebir olan sabun, egzama, mantar, sedef gibi hastalıklara da çözüm üretiyor. Deterjanlardan uzak kaldığınız ve bıttım sabununu kullandığınız sürece rahatsızlığınızdan tamamen kurtulabiliyorsunuz. Antiseptik mikrop kırıcı özelliğine sahip olan sabunu deri hastalıklarını iyileştiriyor. Yaralı bölgenin onarımını hızlandırıyor ve ölü hücreden arındırarak cildi yeniliyor. Varislere de iyi gelen sabun varis ağrıların dinesine yardımcı olur. Ayak mantarı için her akşam ayağınızı yıkamanız hatta sıcak su ve bu sabun ile köpürtüp ayağınızı beklettiğinizde ayak mantarından ve kötü kokudan tamamen kurtulmanız mümkündür.

Eylül ayı gibi çıkan meyve eylül sonu toplanarak yaklaşık olarak 5-10 gün kurumaya bırakılır. Sonrasında toplanır ve değirmende öğütülerek orta sıcaklıktaki suda yoğurulurlar. Bu işlem yaklaşık 2 saat sürer. Çıkan yağ ayrı bir kaba alınır, kabuklarından tamamen ayrılması için kaynatmaya devam edilir. Bu işlem için 24 lt su harcanan kaynatma işleminde yağ üstüne çıkan su alınır. Kabuktan kurtulan yağ sabunlaşma reaksiyonu veren 5 kiloluk payet kostik ile sabunlaşma evresi gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak 12 ila 16 saat kaynatılan bu karışım kaynama süresince karıştırılır. Ardından büyük kalıplara alınır ve 3 gün boyunca açık alanlarda bekletilir. Tamamen kuruyan sabun küçük kalıplara kesilerek satışa hazır hale gelir.

Bıttım sabunu satın almadan önce ne kadar meşakkatli aşamalardan geçtiğini görmek ve bilmekte fayda var. Alacağınız her sabun ki eğer doğalsa, bu zor yollardan geçer. Kabataslak anlattığımız bu aşamalar çok daha fazla işlemden geçer ve üretimi zaman alır. Piyasaya sürülen her Siirt bıttım sabunu doğal değildir. Özellikle Siirt ve Mardin ilçesinde yetiştirilen melengiç meyvesi ile yapılan sabun bu yörelerde üretilmektedir. İşi ticarete dökenler daha hızlı üretim için kimyasal maddeler kullanmaktadır. Bu da sabunun doğal zenginliğini yitirerek faydasını ortadan kaldırmaktadır. Aldığınız sabun fazla köpürüyor ya da uzun süreli kullandığınız halde fayda sağlamıyorsa o sabun doğal değildir. Doğru sonuç için doğru yerden bıttım sabunu satın almak gerekir.

Ülkemizin nadide güzelliklerinden olan şifa deposu meyvenin amacına uygun olarak üretilen sabunları almak için doğru adrese başvurmak gerekir. Ülkenin her yerine ulaşım sağlayan sitemiz ile sipariş vermek oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir