Siirt Bıttım Sabunu ile Cilt Yağlanmasına Son

Ülkemizde Siirt ve Mardin illerinde üretilmekte olan bu sabun insanların bir türlü çözüm bulamadığı cilt sorunları için birebirdir. 3000 yıllık tarihi ile ülkemizde yer alan doğu bölgelerinde ve özellikle de Siirt ilinde bıttım ağaçlarının meyvelerinden üretilen bıttım sabunu artık batıdaki illerde de bir çok kişi tarafından kullanılıyor. İlk başlarda her ne kadar yöresel bir doğal sabun olan bu ürün artık gerek ülke çapında gerekse de dünya çapında yeterli popülerliğe kavuşmuştur.

Bir çok hastalığa saç problemlerine ve özellikle de cilt problemlerine olan yararları ile tercih edilen ve kesin çözüm sağlayan bu doğal sabun hakkında sizlere bir yazı dizisi hazırladık.

Bıttım Sabunu Nasıl Oluşturuluyor

Bu doğal sabun Siirtte ve Mardinde yetişen bıttım ağaçlarının meyvelerinden elde ediliyor. Sadece sene içerisinde eylül ayında meyve veren bu ağaçlardan mahsul zamanı menengiçler toplanıyor. Ardından çürüklerinden ayrılarak bir güzel yıkanıyor. Yıkama işlemi de bittikten sonra 10 gün boyunca bu meyve kurumaya bırakılıyor. Kuruma işlemi biten menengiç meyveleri değirmenlerde öğütülerek toz haline getiriliyor. Ardından bu toz halindeki menengiç meyvesi ılık bir sudan geçirilerek meyvenin yağı elde ediliyor.

Elde edilen menengiç yağı kaynamakta olan bir su içine odun külü ile birlikte atılıyor. Bu karışım bu şekilde bir sabunlaşma tepkimesi geçiriyor.Tepkimede su buharlaşınca geriye sıvı halde sabun kalıyor. İşte bu sıvı sabun yapıda soğutuluyor ve ortaya bıttım sabunları meydana geliyor. Bunlar dilimlenerek ülke çapında bir çok yere siparişe göre gönderiliyor.

Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir

Bıttım sabunu %100 doğal bir üretim aşamasından geçtiği için doğal bir üründür. İnsanların hayatları boyunca yaşadıkları bazı sorunlara deva olan bıttım sabunu faydaları nelermiş bir göz atalım.

* Saç dökülmesi ve saçlarda kepek oluşumu gibi sorunlara iyi gelir.
* Bu doğal sabunun antiseptik bir özelliği vardır. Bundan dolayı cildinizdeki mikropları öldürür.
* Ciltteki ölü tabakayı alarak gözeneklerin daha çok açılmasını sağlar.
* Özellikle ayakların kenarlarında çıkan varislerin rahatlatılmasında kullanılır.
* Düzenli bir kullanım sonucunda beyazlaşmış saçların yeniden eski rengine kavuşmasını sağlar.
* Vücudunuzda yerli yersiz kaşıntı durumuna son verir.
* Mantar hastalığına son verir.
* Saçınız içinde bakteri oluşumunu engelleyici etkisi vardır.

Bıttım sabunu yararları bunlar gibi çok sayıda faydaya sahiptir. Saymakla bitmeyecek olan yararlara sahip bu doğal sabun aynı zamanda egzama mantar ve sedef hastalıklarına da iyi gelir.

Bıttım Sabununun Cilde Olumlu Etkileri Nelerdir

Bıttım sabunlarının cilt üzerinde bir çok olumlu etkisi vardır. Antiseptik bir sabun olduğundan dolayı cildinizdeki ölü tabakayı atarak gözeneklerinizin yeniden açılmasını sağlar. Aynı zamanda ergenlik döneminden beri sorun yaşadığınız sivilce akne siyah nokta gibi sorunların çaresidir. Bıttım sabunu yararları kapsamında cilde olan etkilerinde cilt kanserine iyi geldiği de biliniyor.

Cildinizdeki yağlanmayı engellemek amacı ile de bu sabunu sürekli bir şekilde kullanabilirsiniz. Duş sırasında ya da akşam yatmadan önce yüzünüzü soğuk su ve bıttım sabunları ile yıkayarak kısa bir süre içinde yağlanma sorununuzun bittiğini görebilirsiniz.

Cildinizde ortaya çıkan mikropları öldürür ve bu mikropların neden olduğu kaşıntı durumlarına son verir. Görüldüğü gibi cilt üzerinde bıttım sabunu faydaları çok fazladır.

Bıttım Sabunu Nasıl Satın Alınabilir

Doğal bıttım sabunları önceleri sadece doğuda kullanılan bir sabundu. Bundan dolayı Siirt bıttım sabunu satın almak için Siirt iline ya da mardin iline gidilmesi gerekirdi. Ancak bu sabunun faydalarının gerçek olduğu anlaşıldığı zaman doğudan batı bölgesine sabunun gönderilmesi başlandı. Böylece doğal ürünler satan bir çok yerde bu sabunu bulabiliyorsunuz. İsterseniz Siirt ilinde bu sabunun üretici firmalarından olan bazı yerlerle iletişime geçerek sipariş usulü ile de bıttım sabunlarına sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda çağımız tam bir teknoloji çağı olduğu için artık internet üzerinde bazı doğal ürün satışı yapan sitelerde de bu sabunu bulabilirsiniz. Özellikle sadece Siirt bıttım sabunu satın al şeklinde hizmet veren siteler de bulunuyor. Buralarla irtibata geçerek hem kendinize hem de arkadaşlarınıza sipariş edebilirsiniz. Görüldüğü gibi bu sabunu satın almanın bir çok yolu var. Sizde uygun fiyatlı bu doğal sabuna sahip olarak cilt sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir