Siirt Bıttım Sabunun Faydaları

Bıttım sabunu olarak bilinen doğal ve mucizevi sabun özellikle Siirt’te üretilen ve ham maddesi bu ilde bulunan bir sabun çeşididir. Çitlembik yaprakları adı verilen yapraklardan üretilen sabunun üretimi daima el yapımı ile olmaktadır. Yapımında herhangi bir yabancı madde kullanılmadan üretilen sabun sadece Siirt’te değil ülkemizin birçok yerinde ün yapmıştır.

Bu sabun geleneksel ev yöntemleri adını verdiğimiz yöntemlerle üretimi gerçekleşmektedir. Mucizevi etkiler bırakabilen bu sabun tamamen organik bir sabundur. İçerisinde bulunan menengiç yağı ise menengiç ağaçlarında yetişen bıttım meyvesinden elde edilir. Bıttım bir çeşit kuruyemiştir ve güzel lezzete sahiptir. Ancak bölge halkı bıttımı genellikle sabun olarak kullanmayı tercih eder.

Bıttımlar ezilerek yapı çıkarılır, sonrasında da sabun haline getirilir. Tamamen bu şekilde üretilmekte ve içine yabancı başka bir madde katılmamaktadır. Bu sabun hem doğal ve organik olması hem de sağladığı faydalar nedeniyle ün salmış bir sabun durumundadır. Başka sabunlardan bıttımı ayıran en önemli özellik ise içinde başka bir yağ bulunmayışı ve sadece menengiç yağını içeriyor olmasındandır.

Yalnızca Siirt ilinde değil Türkiye’nin birçok ilinde daha bıttım sabunu üretilmekte ancak hepsi aynı doğallıkta olmamaktadır. Bazı bıttım sabunları üretilirken içlerine zeytinyağı ve badem yağı gibi yağlar da karıştırılmaktadır. Bu sabunlar ise orijinal bıttım ile aynı etkileri göstermemektedir. Bu nedenle sabun alacağınızda yani bıttım sabunu alacağınız zaman mutlaka Siirt Bıttım sabunu olmasına dikkat etmelisiniz.

Menengiç yağından üretilmiş olmasına da özen göstermeniz gerekir. Eğer doğru bıttım sabununu alırsanız kısa zamanda saçlarınızda ve cildinizde ne kadar faydalı sonuçlar bıraktığını görme imkanına sahip olacaksınız. Çünkü bıttım sabunu faydaları saymakla bitmez. En önemli faydası cilt dostu olması özelliğidir. Bu sabun ciltte kullanıldığı zaman mikrop öldürücü özelliği sayesinde sivilcelerin bile yok olmasına yardımcı olacaktır. Bir sabah uyandığınızda yüzünüzü bu sabun ile yıkayarak aradaki farkı anlayacaksınız. Böylelikle mucizevi etkisini anında fark ettiren bu sabunu her gün kullanmak isteyeceksiniz. Sizler için doğallık önemliyse farklı kimyasal maddelere paralar dökmekten vazgeçmelisiniz.

Bu maddelerin kısa zamanda cildinizde bıraktığı olumlu etkilerini uzun vadede olumsuzluklarını göreceksiniz. Bu yüzden de kullanacağınız maddenin doğal olmasına ve ilerleyen yaşlarda da sizlere hiçbir sorun çıkarmayacak şekilde olmasına özen göstermelisiniz. Bu sabun sadece yüzünüzde değil tüm cildinizde kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Bu sabunun öyle büyük bir anti bakteriyel özelliği vardır ki içinde ki maddeler sayesinde egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarını bile iyileştirebilme özelliğine sahiptir.

Deriyi onaran yapısı sayesinde saçlarda da kullanılması mümkün olmaktadır. Bu sabunu saçlarınızda kullandığınızda dökülmelerin azaldığını ve kısa zamanda saçlarınızı onardığını fark edeceksiniz. Sabunun olumlu etkilerini devamlı ve istikrarlı bir şekilde kullanmaya devam ederek anlayacaksınız. Hatta bıttım kullanmaya devam ettiğinizde beyaz saçlarınızın da gerçek rengine dönmeye ve koyulaşmaya başladığını görmeniz mümkün olacaktır.

Bıttım Sabununun Zararı Var mıdır?

Rahatlıkla bu sabunun hiçbir zararı yoktur diyebiliriz. Tüm cilt yapıları için çok uygunluk arz eder. Deri hastalıklarına bile iyi gelen Siirt bıttım sabunu kullanan herkes tarafından faydası görülebilmektedir.

Sizler de çevrenizde bu sabunu kullanmış insanlar varsa onların bu konuda ki fikirlerini alırsanız rahatlıkla bu sabununu kullanmaya başlayacağınızı söyleyebiliriz . Saç dökülmelerine de çok iyi gelen sabun sayesinde saçlarınızın dökülmesini engelleyebileceğiniz gibi güçlü bir yapıya bürünmelerini de sağlayacaktır. Eğer saçlarınız sizin için önemliyse onları ihmal etmemeli ve en iyi şekilde bakımını yapmalısınız. Bu sabununu saçlarınıza uyguladığınız zaman herhangi bir şampuan ya da başka bir madde daha kullanmamalısınız. Çünkü bu sabun kesinlikle tek başına kullanıldığı zaman etkili olmaktadır. Sabununun içinde bulunan anti bakteriyel özellik sayesinde saçta kepek oluşumunu da engeller.

Bıttım sabunu faydaları bunlarla sınırlı kalmayıp mikrop öldürme özelliği de bulunan bu sabunu kullanarak vücudunuzda oluşacak lekelere ve hastalıklara da engel olmanız mümkündür. Ayrıca yüze uygulandığında da yüzde ki lekelerin ve sivilcelerin geçtiğini görmeniz de mümkündür. Böylelikle hiçbir şekilde zararı olmadığı da görmüş olacaksınız. Öyleyse daha zaman kaybetmeden bu sabunu alarak sizler de ciltlerinize ve saçlarınıza bir güzellik yaparsınız artık. Bu sayede kendinizi çok daha iyi hissedebilir ve zinde olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir