Siirt’in Bıttım Sabunu

Yıllar boyu sağlık ve güzellik kadınlar tarafından önemsenmiş ve kalıcı olsun istenmiştir. Teknoloji gelişmeden önce, güzellik için doğal yöntemler kullanılırmış. Günümüzde de kullanılan, kökeni eskilere dayanan pek çok doğal kaynak vardır. Bunlardan biri de bıttım sabunudur. Bıttım sabunu, iyileştirici ve yenileyici etkisi yüzünden eski zamanlardan beri kullanılan doğal bir bakım ürünüdür. Anti-aging olarak da bilinen yaşlanma karşıtı ve cilt yenileyici etkisi yüzünden, eski zamanlarda yara tedavisi için kullanılan bıttım sabunu, günümüzde cilt, saç ve tırnak bakımı ve onarımı için en çok tercih edilen doğal sabunların başında gelmektedir. Düzenli kullandığınızda cilt ve saç sağlığınızı arttıracak ve size canlılık katacaktır.

Bıttım sabunu nasıl kullanılır diye düşünmeyin. Çünkü tıpkı diğer sabunlar gibi köpürtülüp, masaj yapılarak uygulanması ve bol su ile durulanması yeterlidir. Önemli olan, bıttım sabununu düzenli kullanarak saçta ve ciltte sağladığı olumlu etkiyi ortaya çıkarmaktadır.

Güneydoğu’dan Gelen Güzellik

Doğal bakım kaynağı bıttım sabunu, Güneydoğu’dan gelmektedir. Bıttım sabunu, Güneydoğu Anadolu bölgemizde sık görülen menengiç bitkisinden yapılmaktadır. Yabani bir fıstık olan menengiç bitkisi Ağırlıklı olarak Siirt ve Mardin’de yetişen menengiç dolayısıyla, bıttım sabunu üretimi burada yoğunlaşmıştır. Fakat bıttım sabunu, ülkemizde başka illerde de üretilmekte ve başka ülkelerde de satılmaktadır. Bıttım sabununun hazırlanması, Eylül ayı civarıdır. Bu ayda olgunlaşan menengiçler toplanır ve çürük olanlardan arındırılır.

Yıkanan menengiçler bir süre kurumaya bırakılır. Güneş ile kuruyan menengiçler, el değirmenlerinden öğütülerek toz haline gelir. Sabun halini alması için, menengeçin ortaya çıkan yağı ve sabun yapımında kullanılan doğal kül suyu bir kazanda kaynatılmaya başlanır. Yeterince kaynadıktan sonra, kazandaki karışım sıvı sabun halini almaya başlar. Dondurularak kalıplar halinde kesilen bıttım sabunu artık raflarda yerini almaya ve size doğal güzelliği getirmeye hazırdır.

En Doğal Cilt Bakımı

Cildinizin ihtiyaç duyduğu bakım ve onarım, bıttım sabunu sayesinde en doğal şekilde gerçekleşir. Çünkü bıttım sabununun cilde faydaları oldukça fazladır. İçerisinde cilde faydalı pek çok vitamin ve mineral vardır. İçerisindeki yoğun E vitamini sayesinde cildinizi besler ve nemlendirir. Yaşlanma karşıtı etkisiyle kırışıklık oluşumunun önüne geçer.

Antiseptik özelliği ile akne ve sivilce oluşumlarını engeller. Cildi bakterilerden arındırır ve mantar, egzama gibi cilt hastalıklarını ortadan kaldırır. Cildi yumuşak bir şekilde temizler, makyaj kalıntılarından ve kirden arındırır. Cilde canlılık ve parlaklık kazandırır. Gözeneklere ulaşarak siyah noktaları temizler ve düzenli kullanıldığında tekrar oluşmalarını engeller. İçerisindeki yoğun E vitamini sayesinde cildinizi besler ve nemlendirir. Yaşlanma karşıtı etkisiyle kırışıklık oluşumunun önüne geçer.

Bttım sabunu cildi yumuşatarak deri kurumaları ve dökülmelerinin önüne geçer. Masaj yaparak uygulandığında, varisli bölgeleri rahatlatır. Şimdi de bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır ona bakalım: Yüzünüzü bıttım sabunu köpürterek yıkayın.

Masaj yaparak uygulayın. Böylece kan dolaşımınızı hızlandırarak faydalı vitamin ve minerallerin cildinize daha kolay gelmesini sağlarsınız. Sonra yüzünüzü bol su ile durulayın. Bu işlemi iki günde bir ya da kendi cilt temizleme rutininize uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Olumlu etkileri görmek için size bıttım sabununu en az 6 ay kadar düzenli kullanmanızı öneririz.

Bıttım Sabununun Diğer Faydaları Bıttım sabunu sadece cilt için değil, saç ve tırnak bakımda da oldukça faydalıdır. Bıttım sabununun saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini önlediği görülmüştür.

Bıttım sabunu saç derisine masaj yaparak uygulandığında, kan dolaşımını hızlandırır, saç derisini yumuşatır ve kepek sorununu engeller.

Saçtaki pigmenti arttırarak saç beyazlamasının önüne geçer. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

Bıttım sabunu tırnak görünümü de yeniler.

Bıttım sabununun etkilerinin kalıcı olması için, bıttım sabununu düzenli kullanmanız ve bu sürede doğallığı korumak için başka kozmetik ürünler kullanmamanız önerilir. Bıttım sabunu fiyatı nedir ve bıttım sabununa nereden ulaşırım diye merak ediyorsanız, bize danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir