Siirt’in Doğal Altını Bıttım Sabunu

Doğu da bulunan ve özellikle de Siirt de üretimi gerçekleştirilen bıttım sabununun bir çok yararı bulunmaktadır. Bu yararlı sabun doğal olması ile birlikte sadece ellerin kullanıldığı işlem sırasından da geçerek üretimi yapılmaktadır. İlk olarak ağaçtan toplama kısmında kullanılan eller s işlem olan sabunu kesme durumunda da kullanılıyor ve böylelikle üretim sırasında asla bir kimyasal madde ve gereç bu olaya dahil olmuyor ve bu sabun bu sayede oldukça doğal bir ürün oluyor. Bıttım ağacından toplanan menengiç meyvelerinin yapraklarında bulunan yağ bu sabunu bu derece faydalı ve yararlı bir sabun yapıyor. Sadece eylül ayı sonlarında toplanabilen bu meyve bizlere son derece doğal bir ürün fırsatı sunuyor. İlk olarak çürüklerinden ayrılan menengiçler daha sonra kurutulma işlemine tabi tutuluyor ve bu durumda 10 gün boyunca bekletiliyor. Tamamen kuruyan menengiçler değirmenler sayesinde öğütülerek küçücük toz haline getiriliyor. Daha sonra menengiç meyveleri süzülerek içlerindeki o yararlı yağ elde ediliyor. Daha sonra su ve odun külü yanmakta olan büyük kazanların içerisine atılıyor ve bu yağda onların arasına katılarak tam bir karışım oluşuyor. Su buharlaşıp sabunlaşma tepkimesi sona erdikten sonra ortada sadece sıvı halde Siirt bıttım sabunu kalıyor. Tekrardan kurutma işlemine tabi tutulduktan sonra büyük parçalar dilimlenip kesildikten sonra sabunlar elde edilmiş oluyor. İster yurt içi ister yurt dışından bir çok talep doğrultusunda bıttım sabunu satın alınıyor.

Bu sabunun adı bir çok kez duymasına rağmen bu sabunun yararlarını bilmeyen ve tamamen doğal bir ürün olup olmadığına inanmayan insanlar için evet bu sabun oldukça doğal yollardan üretiliyor ve bir çok da faydası bulunuyor.

Bu sabunun saça deriye cilde ve tahmin edilemeyecek belki de daha görülemeyen bir çok bölgeye yarar var.

Bıttım sabunu faydalarına bakacak olursak ;

Saç üzerinde çok yararlı bir pozisyondadır. Kuru saçları nemlendirerek onların daha iyi bir hale bürünmesini sağlar. Saçta bakteri oluşumunu engeller ve her hangi bir yara oluşumuna izin vermez.

Saç dökülmesi problemine ışık gibi doğan bu sabun dökülen saçların yerine yenilerinin de daha güçlü ve parlak bir şekilde çıkmasını sağlar.

Saçlara canlılık katarak insana hoş bir görünüm de verir.

Mantar egzama sivilce gibi deride oluşan sorunların ilacı görevini üstlenir.

Cilt kanserini önlemek için iyi gelir. Varisleri rahatlatmak için kullanılır.

Siyah noktaların tedavisinde önemli bir yer edinir ve siyah noktaları yok eder.

Ciltte bulunan kimyasallar sonucu oluşmuş çeşitli lekeleri zaman ile iyileştirir ve pürüzsüz bir cilt oluşumunu sağlar.

Bıttım sabunu faydalarıbizim bildiğimiz kadarı ile bu kadar ancak belki de bu sabunun daha bir çok önemli faydaları da olabilir.

Bıttım sabununun kullanımı çok kolay olmasına karşın bir çok insan bu sabunu nasıl kullanacağını bilmemekte. Öncelik ile saçlarda nasıl kullanıldığına bakacak olursak ilgili sabunu saçımıza sürüyoruz. Ancak bu işlemi masaj yapıyormuş havası katarak diplerine kadar sürüyoruz.

Daha sonra saçımızı duruluyoruz. Vücutta da her hangi bir lekenin egzamanın ya da yaranın olduğu yerlere aynı şekilde masaj yaparmışçasına sürerek iyice yayıyoruz. Kullanımı oldukça basit olduğu görülmekte. Ayrıca saçımızı bu sabun ile yıkamış isek iki gün yıkamamıza gerek kalmıyor.

Şampuan ya da saç kremi gibi kimyasallar içeren ürünler ile birlikte kullanmak da size hiçbir yarar sağlamıyor. Uzun istikrarlı ve doğru kullanım sonucu size sağladığı faydaları gözünüzle görmeniz mümkün olacaktır. Bu sabunun kullanımı sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz bir üründür.

Pürüzsüz bir cilt ve doğal parlaklıktaki saçlar için oldukça kullanışlı olan bu sabun uzun ve düzenli kullanımlarda oldukça büyük değişimlere sebep oluyor. Bu alanda ki diğer sabunların kısa süreli iyileştirme özelliğine karşın bu sabunun oldukça uzun süreli bir yenileme özelliği söz konusudur. Ayrıca uygun fiyatı ve kalitede ki adı da diğer ürünlerin üzerine çıkmasını sağlıyor. Siirt bıttım sabunubir çok yabancı ülkeye de istedikleri talep doğrultusunda satılıyor. Ayrıca ülke içerisinde de bıttım sabunu satın almak oldukça kolay olduğu için sadece bir merak nedeni ile bile evlere girmekte olan bir sabun konumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir