Siirt’in Harikalar Yaratan Sabunu Bıttımı Denediniz mi?

Güneydoğu Anadolu bölgesinin tamamiyle elle yapılan doğal bir mucizesi olan bıttım, yaban fıstık dediğimiz aşısız fıstıktan elde edilmektedir. Menengiç denen bir diğer adıyla da çitlembik olarak tanıyabileceğiniz ağaçta yetişen bu fıstık yağından üretilen bıttım sabunu mucizeler yaratması açısından tüm ülkenin kullandığı doğal bir sabundur.

Fıstığın ezilerek yağının çıkartılmasından elde edilen bu sabunun yapım işlemi de zor ve zahmetlidir. Bu nedenle kıymetli olan sabun ilk defa Mardin’de yapılmış ardından bir çok şehir sabunu üretmeye başlamıştır.

Ancak menengiç ağaçlarının Siirt’te fazla olması ve bölgede sabunculukla uğraşan kişi sayısının da fazla olması nedeniyle bıttım sabunu adını Siirt yöresiyle duyurmuştur. Buraya giden turistlerin de sabunu oldukça yararlı bulması ününü Avrupa’ya kadar taşırmıştır. Artık sabun sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da yoğun olarak satılmaktadır.

Bıttım Sabununun Saçlara Olan Faydaları Nelerdir?

Bıttımın yararlarını saymakla bitiremeyiz. Özellikle saçlara olan etkileri ise uzun bir listedir. Çünkü saç dökülmesini durduran, saçı besleyen, parlatan ve onaran bir yapıya sahip olması, saçlarıyla ilgili şikayeti olan herkesin dikkatini çekmiştir. Siirt bıttım sabunu satın almak için herhangi bir saç problemine sahip olmanız bile yeterlidir.

Çünkü sabunun çözemeyeceği bir saç problemi neredeyse yoktur. Sabunu kullananların çoğu ciddi saç dökülmesiyle karşı karşıyadır. Ancak bıttım saç dökülmelerini tamamiyle durdurabilir. Bu kısa süreli kullanımlarda sonuç alınabilecek bir şey değildir ancak uzun süre sadece bu sabunu kullanan kişiler saç dökülmesinin durduğunu söylemektedir.

Zaten bir çok saç ve cilt uzmanı da bunu onaylamıştır ve hastalarının kullanması için sabunu önermiştir. Saçınızda beyazlık varsa yine eski rengine kavuşmak için sabunu kullanabilirsiniz. Saç pigmentine olan faydası büyük olan sabun beyazlarınızı uzun vadede kapatacaktır. Daha güçlü saçlara kavuşmak, daha parlak ve kolay taranan, yumuşak, nem dengesi korunmuş, gür saçlar için Siirt bıttım sabunu satın alabilirsiniz. Sabunun saç için olan etkilerinin yanı sıra deri hastalıkları için olan etkileri de farklıdır.

Zihrevi hastalıklardan en yaygını olan egzama bunlardan biridir. Egzama olan bireyler bu sabunu kullandıktan sonra önemli ölçüde iyileşme gördüğünü söylemektedir. Deride kızarıklık olarak kendisini gösteren bu hastalık, sabun kullanımından sonra gözle görülür şekilde azalır. Bıttım sabunu yararlarını görmek için bir diğer zührevi hastalık olan sedef ve mantar oluşumuna bakabilirsiniz. Sedefi olan hastalara da doktor tavsiyesi olarak bu sabun önerilmektedir.

Tüm bu hastalıklar için yine de sabunu kullanmadan önce doktora danışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü bazı durumlarda hastalar sabunun içerisindeki bileşenlere alerjik tepkiler gösterebilir. Ergenlik döneminizi atlatmanıza rağmen sivilcelerden şikayet ediyorsanız, ya da sivilce lekeleri hala geçmediyse yine bu sabunu kullanabilirsiniz. Bıttım sabunu yararları görüldüğü gibi cilt için oldukça etkilidir.

Bıttımı kullanmak için ekstradan bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Normal bir şampuanı saçınıza nasıl uyguluyorsanız sabunu da aynı şekilde uygulamanız yeterli olacaktır. Bu nedenle nemli saça köpürterek sürdüğünüz sabunu iyi bir şekilde durulamalı, her banyoda bu işlemi 2 kere tekrar etmelisiniz.

Saçınıza sürerken saç derinize masaj yaparsanız bıttım sabunu faydalarını daha çabuk görebilirsiniz. Önerilen kullanım şeklini anlatacak olursak haftada 3-4 kere yıkanmanız tavsiye edilir. Bıttımı kullanırken kimyasal madde içeren hiç bir şampuan, saç kremi ya da saç nemlendiricisini saçınıza sürmemelisiniz.

Ancak bu şekilde uzun soluklu kullanım sonuçlarını verecektir. Sabunu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta doğallığı yani saflığıdır. Bıttımın en önemli özelliği % 100 elde üretilmiş ve saf olmasıdır.

Ancak bazı üreticiler, fıstık yağı değerli olduğundan sabunun içerisine farklı yağlardan karıştırmaktadır. Bu şekilde aldığınız bir ürün etkisini istediğiniz oranda göstermeyecektir. Yapmanız gereken bıttım sabunu faydalarını tam olarak anlayabilmek için % 100 doğal ürün almaya özen göstermektir. Aldığınız sabununevde saklama koşulları da önemlidir. Sıcak olmayan, normal ısılarda muhafaza etmeli, kullanırken de gözünüze değdirmemelisiniz. Siz de saç ya da cilt problemlerinizden kurtulmak istiyorsanız bir an önce sabunun siparişini verebilir, istediğiniz zaman kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir