Siirt’in Organik Mucizesi Bıttım

Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıkça yetişen bir ağaçtır bıttım. Bu ağacın verdiği meyveler, hatta dal ve yaprakları son derece faydalı ve şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Bıttım ağacının yetişebilmesi için en elverişli bölge Siirt ve Mardin illeridir. Bu bölgelerdeki iklim koşulları bu ağacın en kolay ve en kaliteli hasadı verebilmesi için uygundur. Birçok hastalığa şifa olan bu ağacın meyvesinin adı menengiçtir. Menengiç çitlembik olarak da bilinir. Olgunlaşması beklendiği taktirde kahverengi ve sert kabuklu bir hale gelir. Bu menengiçten kahve üretilmektedir ve birçok derde deva bir şifa kaynağıdır. Eğer menengiç henüz olgunlaşmadan aşılanırsa ürün olarak antepfıstığı hasat edilir. Aşılanmayan meyveler tam yeşil ve ham haldeyken toplanıp sabun yapımında, yağı kullanılmak için işleme alınmaktadırlar. Toplanan menengiçler iki ila üç hafta kadar kurutulmaktadır. Daha sonra kuru kabukları, dalları ve yapraklarından temizlenirler. Bir miktar su eklenip el değirmenlerinde veya eski usul preslerle, yağı çıkana kadar preslenir. Bu işlem sonunda posa ve menengiç yağı elde edilir. Çıkan posa da atık olarak kabul edilmez ve birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Elde edilen yağ bir miktar daha su ile karıştırılarak bir harç haline getirilir. Bu harç kaynatılarak içerisinde barındırdığı sıvıların buharlaşması sağlanır. İşlem sonunda son derece koyu bir kıvama gelen bu harç kalıplara dökülür. Daha sonra sabun kıvamına gelmesi için bir süre daha bekletilir. Kalıplardan alınan bıttım sabunu elle kesilir. Yeşil renkte ve kare dikdörtgen ve yuvarlak şekildeki bu sabunlar tamamen organik ve doğaldır. İnsanoğlunun bilinen 3 bin yıldır aşağı yukarı bu yöntem kullanılarak sabun ürettiği tahmin edilmektedir. Yöre halkı da en az 100 yıldan fazladır bu yöntemle sabun üretimi yapmaktadır ve bu sabunları hem tüketmekte hem de geçim kaynağı olarak satışa sunmaktadırlar. Bölgeyi ziyaret eden birçok ünlü ünsüz turist bu ürüne, tanıtılması amaçlanarak konulduğu otel banyolarında rastlamaktadır ve kısa sürede bıttım sabunu faydalarını keşfetmektedir. Ülkelerine yada yaşadıkları şehirlerine dönerken yanlarına bol miktarda

alarak bölgeden ayrılmaktadırlar. Yörede sıkça karşımıza çıkmasına rağmen diğer şehirlerde bu organik ürünü bulmamız oldukça zordur. Aktarlarda yeşil renkte gen organik sabunlar karşımıza çıkmakta ve bu sabunların bıttım olduğu söylenmektedir. Maalesef bunların çok azı gerçektir. Katkı maddesi ve kimyasal içerikli olmamasına rağmen, sabuna mucizevî organik formülünü sağlayan menengiçten değil zeytinyağından üretilmektedirler. Ama orijinal sabunu sipariş edebileceğiniz internet siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerde hem sabun hakkında daha fazla bilgi elde edebilir hem de çok uygun fiyatlara sabunu sipariş edebilirsiniz.

Kullanıcı Geri Dönüşleri Mucizenin Kanıtı

Bıttım sabunu faydalarını merak edenlerdenseniz internette kısa bir araştırma yapmanı yeterli olacaktır. Birçok internet sitesi, forum ve sözlükte sabun hakkında yazılar bulunmaktadır. Bunların neredeyse tamamı çok olumlu geri dönüşler ve eleştirilerden oluşmaktadır. Sabunun organik yapısı sayesinde şikâyet eden kişi sayısı nerdeyse yok denecek kadar azdır. Her türlü deri hastalığına ve deri sorununa iyi geldiği gibi saçlarınız içinde mucizevî sonuçlar elde etmeniz kaçınılmazdır. Cildinize uyguladığınızda peeling etkisi yaparak ölü deri ve hücrelerden arınmasını sağlar. Diğer yapay içerikli duş jelleri gibi alerji yada kaşıntıya neden olmaz. Organik yapısı sayesinde çeşitli deri hastalıkları ve problemleriyle başa çıkmanıza yardımcı olur. Bıttım sabununun egzama, mantar, sedef hastalığını tedavi ettiği bilinmektedir. Çoğu zaman yardımcı tedavi olarak önerilmesine karşın sabun bu hastalıklarla uzun süreli kullanımda doğrudan da mücadele etmenize olanak sağlar. Her kullanımdan sonra cildinizin daha canlı ve daha sağlıklı bir görünüm kazandığını fark edeceksiniz. Siirt bıttım sabununun en çok faydalı oldu yer saçlarınızdır. Kullanılmaya başlandığı andan itibaren saçlarınızdaki canlılık ve hacim göze çarpmaya başlar. Sabun saç derisini ölü hücrelerden arındırır. Gözeneklerin açılmasına olanak sağlar. Saç derisinde oluşan tüm problemleri çözmeye yardımcı olur. Ölü hücrelerden ve deriden arınan saç daha sağlıklı gözükür. Bu sayede kepek sorunu yaşanmaz ve varsa ortadan kalkmasını sağlar. Ölü hücrelerden arınan ve gözenekleri açılan saçlarda dökülme sorunu yaşanıyorsa bu sürekli kullanım sonucunda durur. Tüm bu mucizelere size uygun fiyatı ve organik yapısıyla sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir