Türkiye’nin Her Derde Deva Sabunu Bıttım

Bıttım sabunu doğal ve el yapımı sabunlar arasında insan için en çok fayda bulunduran bir sabundur. Çok eski zamanlardan bu yana sağlık ve güzellik gibi sebeplerle kullanıldığına şahit olunan bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretimi yapılan bir sabundur. Özellikle Siirt ilinde üretimi yapılan bu sabun tamamen el yapımı bir sabundur. Bıttım sabununu en doğal yapan durum da el yapımı olmasıdır.

Yapım Aşaması

Yapım aşaması esnasında kesinlikle kimyasal madde kullanılmamaktadır. Sadece bıttım Türkçesi ile menengiç meyvesi ile yapılır. Bıttımın içerisinde bulunan yağ ile besleyici hale getirilir.

Bu yağ sayesinde birçok fayda sağlamaktadır. Her cilt tipine uygun olan bıttım sabunu hiçbir şekilde alerjik bir yapıya sahip olmadığı için de herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bir sabundur. Hem cilt hem de saç bakımı için kullanılabilir. Bıttım sabunu kullanımda oldukça fayda sağlasa da yapım aşaması da bir hayli zor gerçekleşmektedir. Hem oldukça zaman alan hem de yapımı esnasında zorluk yaşatan bıttım sabununun cilde faydalarına da değineceğiz.

Bıttım sabunu yapımı için bıttım yani Türkçesi ile menengiç meyvelerinin toplanması gerekir. Bıttım yanı menengiç olgunlaşmamış yabani fıstık olarak bilinmektedir. Besin olarak kullanımı genelde olmadığı için yerel halk da bıttımı sabun olarak kullanmıştır.

Öncelikle bıttım ağaçlardan toplanır. Bıttım çoğunlukla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen bir meyvedir. Genelde Siirt olmak üzere Mardin ve Şanlıurfa’da da bu sabununun yapılışına şahit olmaktayız. Toplanılan bıttımlar tek tek ayıklanarak çürüklerinden arındırılır ve kurumaya bırakılır.

Kuruması günler alabilmektedir. Kuruyan bıttım meyveleri sonrasında öğütülmektedir. Tek tek ince hale getirilen bıttım meyveleri yeterli sıcak su ile yoğrulmaya başlanır ve hamur hale getirilir. Bıttımlar hamur haline getirilmesi yaklaşık iki saati alabilmektedir. Bu sebeple iyi bir güç gerekir. Yoğrulan bıttımlar bırakılarak yağ ile hamur ayrılır. Bıttım yağı ayrılarak hamur sabunlaşma reaksiyonuna sokulur. Ardından yağı da eklenir. Oluşan karışım sabun kaplarına yerleştirilerek istenilen boyutta sabunlar elde edilir.

Bıttımları çoğunlukla Siirt’te yaşayan yerel halk üretmektedir. Aynı zamanda bıttım sabunu fiyatları da oldukça uygundur. Her bütçeden kişinin elde edebileceği fiyata sahiptir. Türkiye’nin her yerinden satın alınabilecek bıttımlar sağladığı faydalara göre uygun fiyatlı olduğu gözlemlenmektedir. Bıttım sabunu hem saç hem de cilt için hiç şüphe edilmeden kullanılabilecek bir sabundur. Genelde saç için kullanıldığı bilinmektedir.

Bıttım sabunu nasıl kullanılır sorusunun cevabına gelecek olursak saç için kullanılırken uyulması gereken bir takım noktalar bulunur. Saçta çoğunlukla dökülme ve kepeklenme sorununun tedavisi olarak görülen bıttım sabunu kullanılırken başka herhangi bir kimyasal şampuan kullanılmamalıdır.

Sadece bıttım sabunu ile köpürtülür ardından durulanır. Ve üç gün boyunca saç yıkanmamalıdır ki bıttım sabunu içerisinde bulunan faydalı yağlar saça geçerek saçı besleyebilsin. Bunun dışında bıttım cilt için, yüz için de kullanılabilir. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek de oldukça kolaydır. Temiz bir yüze yavaşça uygulanabilen bıttım sabunu ardından biraz durulanarak kullanım sağlanır. Bıttım sabununun yüzdeki ergenlik sivilcelerine iyi geldiği bilinmektedir.

Bıttım sabunu saç ve cilt hastalıklarına şifa niyetine kullanılabilecek faydalı bir sabundur. Saç dökülmelerinde, saçta kepeklenme ve saç cansızlığında kullanılabilir. Aynı zamanda cilt hastalıklarına da fayda sağladığı görülmektedir.

Ciltte oluşan hastalıklara karşı etkili bir savaşma yöntemi olan bıttım sabunu, hiçbir şekilde alerji etmediği için rahatlıkla kullanılabilir. Egzama, mantar, kuruluk veya ergenlik sivilceleri gibi durumlarda rahatlattığı bilinir. Varislere de gözenek açıcı yapısı sayesinde faydası olduğu görülür. Düzenli kullanım da hastaların rahatladığı gözlemlenmiştir. Saçta ki genetik veya strese bağlı dökülmeleri azalttığı bilinir. Ancak düzenli ve kurallara uygun kullanım şarttır.

Yoksa herhangi bir faydası görünmeyebilir. Saçta kuruluğa bağlı kepeklenmeleri saç diplerini nemlendirerek önler. Kişiler kepeklenmeden bıttım sabunu sayesinde kurtulur. Kısaca bıttım sabunu oldukça faydalı bir sabundur. İçerisinde hiçbir kimyasal bulunmaması tamamen el yapımı olması da bıttım sabununu özel ve sağlıklı kılan alternatiflerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir